joi, 21 mai 2009

Sahtior Donetk a castigat Cupa Uefa

Familia Lucescu duce o perioada de vis, mai intai Razvan Lucescu a fost numit acum 3 saptamani selectioner al echipe nationale a Romaniei, iar in seara asta, echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk a castigat cupa UEFA.

Ultima editie a cupei UEFA a fost castigata de Sahtior Donetk, scor 2-1 dupa prelungiri, impotriva echipei germane Werder Bremen. Din echipa ucraineana fac parte si 3 romani, antrenorul Mircea Lucescu, fundasul stanga Razvan Rat si maseor-ul George Hexan.

Sahtior a deschis scorul in minutul 25 prin Luis Adriano dupa pasa perfecta a lui Rat si a fost egalata in minutul 35 prin golul inscris de Naldo dupa o eroare a portarului Piatov. Dupa 90 minute scorul a fost egal(1-1), iar meciul a continuat in prelungiri, unde Jadson a inchis jocul in minutul 97 finalizand o pasa excelenta venita de la capitanul echipei Dario Srna.
Sahtior va juca Supercupa Europei, cu Manchester United sau Barcelona, echipe care vor juca finala Ligii Campionilor saptamana viitoare.